Мақсат Жабагин Д.А. Қонаев атындағы сыйлығының лауреатты атанды

December 6, 2017

мавераннахр фотоҚазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің Ерлан Сағадиевтің бұйрығына сәйкес ғылым саласындағы 2017 жылғы атаулы сыйлықтар жаратылыстану ғылымдары саласындағы үздік жұмысы үшін жас ғалымдарға арналған Д.А. Қонаев атындағы сыйлық «Орта Азия халықтарының генетикасы, мәдениеті және географиясы арасындағы байланыс» тақырыбындағы ғылыми жұмысы үшін National laboratory Astana кіші ғылыми қызметкері Мақсат Жабағинға берілді.

Қазақ, орыс және өзбек генетиктері Мәуереннаһр, тағы да Трансоксиана — Әмудария мен Сырдария өзендерінің аралығындағы жерлері популяциясының генофонын зерттеді. Трансоксиананың генетикалық ландшафты және оның халықтарының географиясы мен мәдениетімен байланысы туралы мақала «Scientific Reports 7» журналында жарияланды (мақала нөмірі: 3085 (2017) doi: 10.1038 / s41598-017-03176-z). Оның авторлары Мақсат Жабагин (Назарбаев Университеті, НЛА) және проф. Елена Балановская (Ресейдің медициналық генетикалық зерттеу орталығы), сондай-ақ басқа генетиктер. Жұмыстың жетекшісі: профессор Олег Балановский (РҒА Жалпы генетика институты, Ресей).

Мақала мәтіні мына мекенжай бойынша оқуға болады: https://www.nature.com/articles/s41598-017-03176-z